Stworzenie wartościowej relacji to ciężkie zadanie, które wbrew temu czego uczą nas filmy, okraszone jest wieloma problemami i całą złożonością wpływu stanu psychicznego partnerów. Temat jest obszarem dyskusji wielu badań naukowych i wymaga głębszego wglądu. Aby związek mógł się prawidłowo rozwijać i nie podążać w złą stronę, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii związanych z cechami emocjonalnymi i ogólnym zachowaniem partnerów.

Jakie cechy partnerów są tak ważne dla miłości i związku?

Choć na pozór odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, udana relacja to coś więcej niż uczucie zakochania i wzajemne zainteresowanie. To także coś więcej niż bycie dla siebie dobrym i okazywanie sobie szacunku. Chociaż są to cechy oczywiste, nie będą wystarczające dla dobrego porozumienia się partnerów. Jedną z bardziej istotnych cech jest dobra i spójna komunikacja, bądź w przypadku jej braku – chęć do pracy nad sobą na tym obszarze. Nierzadko pary mają problem z wzajemnym zrozumieniem się. Istnieje jednak wiele technik, które dzięki regularnym ćwiczeniom, mogą ułatwić skuteczną komunikację. Jest to także obszar, który najłatwiej wypracować oraz na którym udaje się przeprowadzić największe zmiany niewielkim kosztem. Inną ważną kwestią – ale ciężką do modelowania, jest sprawa poglądów. Choć romantyczne przekonanie sugeruje nam konieczność rezygnacji ze swoich marzeń i planów dla ukochanej osoby, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Podobne poglądy w ważnych życiowych tematach takich jak podejście do zakładania rodziny, religia, praca czy pieniądze sprawiają, że dużo łatwiej utrzymać związek, a partnerzy mogą uniknąć wielu ciężkich emocjonalnie dylematów. Zachowanie szacunku dla własnej przestrzeni także odgrywa ważną rolę – bez dozwolenia na własne aktywności i spędzanie czasu także oddzielnie, możemy spowodować, że do relacji przeniknie uczucie frustracji i przytłoczenia. Czas spędzany w samotności lub w gronie własnych znajomych to jedna z typowych potrzeb emocjonalnych człowieka. Oczywiście praca nad związkiem jest niemożliwa w przypadku braku chęci do wspólnego oraz indywidualnego rozwoju emocjonalnego i komunikacyjnego. 

Udany sex, czyli kolejny ważny element długiej relacji 

Choć wydawać by się mogło, że sex nie jest najważniejszy w związku, okazuje się – a potwierdzają to badania, że zaspokajanie potrzeb seksualnych jest jedną w ważniejszych kwestii w zdrowej i dobrze prosperującej relacji romantycznej. Szkodliwe poglądy na temat hierarchii sexu, są powoli wypierane i zastępowane bardziej wartościowymi informacjami. Wpływ na to miał niejako rozwój nauk psychologicznych i seksuologicznych, a także większa otwartość i gotowość do podejmowania tematów tabu. Okazuje się, że energia seksualna i wzajemny popęd partnerów to kolejna rzecz, która w relacji powinna oscylować na podobnym poziomie. Różnica w libido lub nieumiejętność wypracowania wspólnej drogi do satysfakcjonującego seksu, może mieć równie niszczycielski wpływ na rozwój relacji, co niewierność bądź zaniedbanie. 

źródło: https://www.pornway.com