W czasie stosunku w celu uniknięcia niechcianej ciąży najczęściej wybieranym środkiem antykoncepcji jest prezerwatywa. Prawidłowo wybrana i założona pozwala nie tylko uniknąć zapłodnienia, lecz także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W dobie rosnącej popularności portali randkowych typu erodate warto zadbać o odpowiednią antykoncepcję. Oprócz tego prezerwatywa jest najłatwiej dostępnym sposobem zabezpieczenia się. Jednakże szeroki wybór często przyprawia o ból głowy kupujących. Czym zatem się kierować wybierając prezerwatywę?

Jakie rodzaje prezerwatyw można znaleźć w sklepach?

Prezerwatywy dostępne są w wielu sklepach. By je zakupić nie jest potrzebna pełnoletniość czy zalecenia lekarza. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że kupujesz najwyższej jakości i spełniające normy prezerwatywy warto udać się do apteki, ponieważ posiadają one w ofercie szeroki wybór tego rodzaju antykoncepcji. Konkretne rodzaje prezerwatyw różnią się od siebie wieloma parametrami, na przykład smakiem czy rozmiarem. Ten drugi parametr jest szczególnie ważny, by stosunek był bezpieczny, a prezerwatywa skuteczna. Oprócz tego w ofercie dostępne są zabezpieczenia z innymi funkcjami:

  • wydłużające stosunek – te prezerwatywy najczęściej posmarowane są benzokainą, która pomaga kontrolować moment wytrysku i w ten sposób przedłużyć stosunek
  • prążkowane – posiadają specjalne wypustki, które ułatwiają osiągnięcie orgazmu
  • rozgrzewające lub chłodzące – zapewniają odpowiedni efekt, dzięki czemu wrażenia ze stosunku są mocniejsze
  • nawilżane – są pokryte lubrykantem z obu stron, co ułatwia stosunek i sprawia, że jest przyjemniejszy

Jak wybierać prezerwatywy?

Najważniejszym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze zabezpieczenia jest rozmiar. Zbyt mała prezerwatywa może pęknąć w trakcie stosunku, przez co nie będzie chroniła przed zapłodnieniem. Z kolei zbyt duża może się osunąć w trakcie uprawiania seksu, co może mieć podobne konsekwencje. W związku z tym przed wyborem reszty parametrów najpierw należy określić rozmiar. 

W drugiej kolejności możemy zastanowić się nad efektem, który chcemy, by dawała prezerwatywa. Temu służą odpowiednie oznakowania, które znajdują się na opakowaniach. Dla przykładu, prezerwatywy ultra cienkie znacznie wzmocnią wrażenia ze stosunku, jednakże są też delikatniejsze, przez co trzeba bardziej uważać. Można także wybrać prezerwatywy prążkowane, które zapewnią nowe odczucia obojgu partnerom. W przypadku nadmiernej suchości pochwy przydać się może zabezpieczenie nawilżane, które ułatwia stosunek i sprawia, że jest przyjemniejszy dla obu stron. Z kolei dla mężczyzn, którzy chcą lepiej panować nad orgazmem, przygotowane są prezerwatywy wydłużające stosunek.

Wybór prezerwatywy – podsumowanie

Wybór odpowiedniej prezerwatywy to kwestia, której nie można pominąć, chcąc zabezpieczyć swój stosunek. Jednakże nie oznacza to, że powinniśmy spędzać godziny w sklepie czytając etykiety. Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar. Poza tym wszystkie rodzaje prezerwatyw w dużym stopniu mają na celu pozwolić eksperymentować w trakcie stosunku, by obie strony znalazły złoty środek. Dlatego warto konsultować się z partnerem/partnerką, by dojść do porozumienia nie tylko pod kątem rodzaju prezerwatywy, lecz także jej smaku.